În Republica Moldova, unde tradiția oralității și a povestirii este puternic înrădăcinată în cultura populară, teatrul radiofonic a devenit nu doar un mijloc de divertisment, ci și un instrument de educație artistică, de conservare a limbii române și de apropiere a publicului de literatură și dramaturgie.Dacă teatrul pe scenă implică prezența fizică a actorului, iar filmul oferă spectatorului un cadru vizual complet, teatrul radiofonic activează memoria, sensibilitatea și capacitatea de proiecție a fiecăruia dintre noi. În martie 2025 Radio Moldova a sărbătorit 75 de ani de „Teatru Radiofonic” – cea mai longevivă emisiune, care a ajuns în casele și sufletele ascultătorilor din întreaga țară. Primul spectacol, care a fost montat în 1950, se păstrează în arhiva Radio Moldova și este după piesa „Piatra din Casă” de Vasile Alecsandri.
În perioada 10–21 septembrie 2025, Reuniunea Teatrelor Naționale de la Chișinău marchează ediția aniversară cu numărul 10, oferind publicului iubitor de cultură și teatru o serie de audieri și dezbateri dedicate teatrului radiofonic. Mottoul acestei ediții, „Scena unei lumi libere”, subliniază libertatea artistică și socială ca fundament al unei culturi capabile să consolideze atât dimensiunea spirituală, cât și cea materială a cetățenilor.
Teatrul radiofonic a fost integrat treptat în Reuniunea Teatrelor Naționale, devenind un segment important al evenimentului. În prima ediție, teatrul radiofonic avea un rol experimental, oferind publicului ocazia să descopere frumusețea narativă a poveștilor prin intermediul audițiilor. Pe parcursul edițiilor succesive, acest segment s-a extins, implicând personalități marcante ale teatrului și radioului, coordonate de echipa Teatrului Național Radiofonic, formată din:Magda Duțu – coordonatoare și inițiatoarea proiectului, Costin Manoliu, Mirela Georgescu,Patricia Prundea,Milica Creiniceanu
De-a lungul edițiilor, au fost prezentate spectacole radiofonice realizate în cadrul proiectelor „Biografii, memorii” și „Dramaturgi români contemporani”, care au adus în prim-plan personalități marcante și povești de referință pentru cultura românească. Teatrul radiofonic reprezintă un instrument esențial pentru dezvoltarea culturii în Republica Moldova. Fiind un mediu accesibil și non-formal, permite difuzarea artei dramatice în comunități diverse, contribuind la educația estetică și culturală a publicului larg. Prin sonoritate și tehnică vocală, teatrul radiofonic dezvoltă imaginația ascultătorului, oferind o experiență artistică profundă chiar și în absența vizualului scenic.

Printre participanți se află și Teatrul Național Radiofonic – Radio România, prezent la Chișinău încă de la prima ediție din 2015, cu o secțiune specială de audiții și dezbateri. Proiectul este coordonat de Magda Duțu, în colaborare cu Petru Hadârcă, directorul Teatrului Național „Mihai Eminescu” din Chișinău. „Teatrul Național Radiofonic – Radio România a parcurs împreună cu noi, toate cele nouă ediții ale Reuniunii de la Chișinău, fiind unul dintre pilonii de rezistență ai rețelei prin care ne-am reconectat și am fost mereu în contact cu viața culturală din România. Reuniunea Teatrelor Naționale Românești a generat ideea unui proiect de colaborare între cele două instituții de cultură, iar realizatoarea și producătoarea Magda Duțu a pus-o în aplicare, transformând proiectul în realitate. Astfel, începând cu anul 2015, cele două echipe de creație fac eforturi considerabile pentru a realiza spectacole radiofonice în care vocile actorilor de pe o parte și alta a Prutului se împletesc firesc în cadrul unor producții comune ce abordează teme ale memoriei comune și/sau probleme ale societății contemporane. Rezultatele sunt evidente și fac parte din patrimoniul imaterial comun. Suntem onorați să invităm Teatrul Național Radiofonic – Radio România, să participe pentru al zecelea an consecutiv, la Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău. Vom organiza, și anul acesta, în fața publicului Reuniunii, audiții ale unor producții radiofonice realizate în perioada care a trecut de la ediția precedentă a Reuniunii.”, menționează organizatorii.
În anul 2024,Teatrul Național Radiofonic a primit Trofeul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești la Chișinău. În contextul Reuniunii, teatrul radiofonic este valorificat pentru:promovarea dramaturgiei contemporane românești și internaționale, readucerea în atenția publicului a poveștilor istorice și biografice, consolidarea colaborărilor între Teatrul Național Radiofonic, Radio România, Teatrul Național „Mihai Eminescu” și alte instituții culturale din Republica Moldova.Ediția din 2025 include audiții și dezbateri ale unor spectacole radiofonice de referință:
1. „Patimile după Iov” – dramatizare Magda Duțu, regie Petru Hadârcă, TN Radiofonic, Radio România, TN „Mihai Eminescu”
2. „In memoriam: Ion Caramitru” – seria „Biografii, memorii”, TN Radiofonic, Radio România
3. „Copiii în cătușele Siberiei” – după Spiridon Vangheli, regie Olga Șveț, Radio Moldova
4. „Anton Durcovici – Episcopul care a plătit cu viața” – adaptare radiofonică Magda Duțu, regie Maria Agnesa Pușcașu, TN Radiofonic, Radio România
5. „Sofian – Duhovnicul sfânt al Bucureștilor” – scenariu radiofonic Ion-Costin Manoliu, regie Cristina Chirvasie, TN Radiofonic
6. „Mașinăria Cehov” – Matei Vișniec, Radio Moldova
7. „Doggy” – după Maria Pilchin, regie Petru Hadârcă, TN Radiofonic, TN „Mihai Eminescu”
8. „Nina – o biografie poetică” – după Nina Cassian, regie Diana Mihailopol, TN Radiofonic, Radio România
9. „Eu am vorbit cu Putin” – de Irina Nechit, regie Radu Ghilaș, Centrul de Teatru din Moldova
Aceste producții reflectă diversitatea tematică a teatrului radiofonic, de la drame istorice și biografice, la adaptări literare și povești sociale. Institutul Cultural Român (ICR) a fost activ în susținerea și promovarea teatrului radiofonic în Republica Moldova, în special prin implicarea Teatrului Național Radiofonic – Radio România în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești de la Chișinău, inclusiv în ediția din 2025.

De asemenea, ICR Chișinău a sprijinit proiecte precum „Teatru pe roți”, organizat de Asociația Obștească Centrul pentru Resurse Media, o inițiativă cultural-educativă destinată comunităților locale, care includea activități de teatru radiofonic. Aceste proiecte au contribuit la consolidarea coeziunii comunităților prin asigurarea accesului liber la cultură.„Teatru pe roți” este orientat către tinerii cu vârste cuprinse între 14 și 18 ani și își propune să faciliteze promovarea educației acestora prin cultură și să le ofere șansa de a descoperi produsele culturale locale.
Într-o lume dominată de imagine și de fluxul necontenit al informației vizuale, teatrul radiofonic își păstrează, paradoxal, actualitatea și forța. El reamintește ascultătorului puterea imaginației, capacitatea de a construi universuri interioare prin voce, sunet și sugestie.Teatrul radiofonic în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale a devenit un segment de referință, valoros prin capacitatea de a promova cultura, memoria și dramaturgia românească, dar și prin implicarea unor personalități remarcabile în realizarea spectacolelor. Prin audiții, dezbateri și festivaluri radiofonice, acest mediu artistic continuă să îmbogățească viața culturală a Republicii Moldova și să ofere publicului experiențe memorabile, demonstrând că arta nu are granițe, nici fizice, nici vizuale.